Kapka vína dietě neuškodí

iDNES se před časem věnoval tematice alkoholu a diety. Odborné publikace se jen varováními, že pití alkoholu při dietě zbortí snahu zbavit tělo přebytečných kilogramů. Na druhé straně už bylo zveřejněno mnoho studií, které dokládají příznivý vliv mírného požívání alkoholu na prevenci vzniku srdečních a cévních chorob. Do toho se počítá i víno bez alkoholu. Z článku vybírám ...

Média

15.11.05 (V?k: 13 yrs)

Kategorie: Média

Mírné pití znamená zhruba 1,5 až dvě deci vína u žen a tři až čtyři deci u mužů.

Jak to tedy je? Může si člověk, který se rozhodl zhubnout a dodržuje zdravou životosprávu, dopřát skleničku alkoholu?

Může si dát své oblíbené víno, nebo dokonce sáhnout po půllitru piva?

Vína s mírou...
U vína je účinek alkoholu umocněn přítomností mnoha antioxidantů, zejména resveratrolu, který zabraňuje vzniku krevních sraženin (odborně se nazývají tromby) a zároveň zvyšuje pružnost cév.

Při hubnutí je ovšem nutno počítat s energetickou hodnotou vína, která je 280-290 kilojoulů na deci bílého vína a 270-320 kilojoulů na deci červeného vína. Vyhýbat byste se měli především sektům, protože i ty takzvaně suché mají vyšší obsah cukru.

V poslední době se na trhu objevuje dealkoholizované víno. Zachovává si pozitivní vlastnosti vína, ale má jen třetinu energetické hodnoty srovnatelného vína alkoholického.

... piva jen trochu...
V pivu se nacházejí látky, které zvyšují chuť k jídlu, a proto je pití zlatavého moku u lidí se sklonem k nadváze nevhodné. Energetická hodnota piva je 134-215 kilojoulů na deci a nevýhodný je zejména jeho velmi vysoký glykemický index, který způsobuje zvýšené ukládání tuku zejména v oblasti břicha.

Máte-li nezvladatelnou chuť na pivo, zkuste se spokojit s třetinkou, na klasický půllitr při redukční dietě musíte zapomenout.

... a tvrdý alkohol vůbec ne
Další alkoholické nápoje, jakými jsou sladké likéry, dezertní vína nebo destiláty, byste při hubnutí měli rovněž raději vynechat. Jejich energetická hodnota je velmi vysoká. Deci těchto nápojů dodá tělu průměrně tisíc kilojoulů, což je při redukční dietě celá pětina celodenního příjmu.