Alkohol v těhotenství

Našla jsem na velmi hezký článek na téma alkoholu a těhotenství na miminka.cz od paní Hany Holoubkové. Musím se s Váma o něj podělit.

Ze života

08.02.07 (V?k: 12 yrs)

Kategorie: Ze života

Někdy se stává, že i zodpovědná žena, která by se v těhotenství alkoholu nedotkla ani násadou od koštěte, si užije nějakou oslavu a pak zjistí, že v době, kdy se jí podařilo pořádně se opít, už byla těhotná.

Pak následují výčitky svědomí a strach, že dítě nebude v pořádku. Strach v tomto případě není na místě. Pokud to bylo opravdu jen jednou a tělo není zničené častým pitím alkoholu, zas tak moc se nestalo. Podle lékařů není znám žádný účinek na mentální a jazykové vlastnosti dítěte, v případě, že bylo velkému množství alkoholu vystaveno jednou v prvním trimestru. Tím samozřejmě nechceme říci, že opíjet se každý den do té doby, než pokročíte do 4 měsíce těhotenství je v pořádku. Nadměrná konzumace alkoholu není dobrá ani pro ženu, která nenosí v těle nový život a není v jiném stavu. No když o tom mluvíme, tak nadměrné pití není dobré pro nikoho, tak jako vše ostatní, co ve svém životě přeháníme.

Na druhou stranou výčitky a stress z toho, že jste to jednou a ještě nevědomky nezvládla mohou vašemu dítěti ublížit mnohem víc, než zmíněné vlastní - vyjímečné - opití. Nejsou na místě. Příroda se naštěstí řídí zákony přirozeného výběru a tak ti slabší mají nižší šance na přežití. Platí to i v případě ještě nenarozeného miminka, zvláště ve chvíli, kdy o tom budoucí maminka ani neví. Pokud tedy z nějakého důvodu dojde k výraznému poškození plodu ještě (přibližně) před koncem druhého měsíce těhotenství, plod ztrácí schopnost přežít a dochází k samovolnému potratu. Často to žena ani nezjistí a považuje vše jen za zpožděnou periodu.

Co se týče alkoholu, je tu ještě jeden pohled na věc. Ozývají se totiž i takové hlasy, že příležitostná sklenice vína je během těhotenství v pořádku. Čas od času se objeví hlasy, které ji dokonce doporučují. Na druhou stranu se neustále hovoří o tom, jaké má pití alkoholu v těhotenství následky na dítě. Kde je pravda?

Lékařské studie dokazují, že časté pití alkoholu má vliv na zvýšení nárůstu fyzických defektů, mentální retardace, poruch vnímání a atypický vzhled v obličeji. Mezi nejčastější vady patří vrozené vady srdce a mozkové anomálie. Mezi méně obvyklé patří deformace končetin nebo v oblasti genitálií. K těmto deformacím dochází ve 30 až 40 procentech případů žen, které v těhotenství konzumují alkohol ve vysoké míře (asi 100ml čistého alkoholu denně).

Alkohol v těhotenství je také jednou z příčin předčasného narození dítěte, čímž se zvyšuje riziko SIDS (Syndromu náhlého úmrtí dítěte).

Také ženy, které pijí pravidelně i když podle nich ne zas tak moc - dva až tři alkoholické nápoje denně, vystavují své ještě nenarozené dítě velkému nebezpečí. Vady sice nebudou tolik patrné, dítě se bude vyvíjet jen mírně pomaleji než jeho vrstevníci a bude mít pomalejší reakce. Ale vliv tu je, a kdo by chtěl snížit šance svého dítěte na úspěch?

Jedna lékařská studie dokazuje, že u 30 procent dětí, vystavených během dětství většímu množství alkoholu 400ml - dochází k nevratným změnám jejich neurologických funkcí. Jak jsme již řekli, v těhotenství stačí dokonce 100ml nebo více, k poškození těchto funkcí.

Samozřejmě se dá předpokládat, že jedna, dvě sklenice vína za týden vašemu miminku neublíží, ale základní problém je v tom, že neexistuje žádná bezpečná hranice, neexistuje žádná studie, která by dokazovala, že když vypijete maximálně X ml alkoholu denně a celkem maximálně Y ml za těhotenství, žádné následky to mít nebude. Také nejde říci, když si dáte jen o hlt vína více, vaše dítě se narodí poškozené. Prostě nemůžeme říct, jaké množství alkoholu vám můžeme doporučit nepřekračovat.

A tak nám nezbývá než vám silně doporučit během těhotenství alkohol prostě vynechat. Spousta lidí má alkohol jako určitou berličku, která jim alespoň na krátkou chvíli napomáhá dosáhnout pocitu prchavého štěstí. A to vy teď přece nepotřebujete. Vy můžete být šťastná ze svého budoucího miminka.

Autor: Hana Holoubková, Zdroj: www.miminka.cz